NYHETER 2022-05-04 KL. 18:30

Fest spårade ur - ung man åtalas

Av Ronny Karlsson

Tjejmiddagen spårade ur, 40 personer var till slut på festen och flera saker stals ur hemmet. Nu åtalas en av gästerna för grovt hemfridsbrott.

Fest spårade ur - ung man åtalas
Festen spårade ur och nu väntar åtal för grovt hemfridsbrott. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i september i fjol som tjejmiddagen genomfördes på en ort i Kungsbacka kommun. Det hela började lugnt, men allt fler gäster dök upp och till slut var det runt 40 personer som var på plats.
Från hemmet där festen genomfördes försvann under kvällen även kläder, smycken och en dator.
När polisen kom till platsen var nio personer kvar. De avlägsnades från platsen och festarrangören, som bodde på den aktuella adressen, skjutsades av polispatrullen till en släkting.
Men ganska snabbt fick polisen återvända till huset där festen hade hållits, efter att en granne sett personer i trädgården. Där påträffades två unga män och en av dom hade tagit sig in i huset och somnat där. Flera brytmärken kunde då noteras på karmen till en altandörr. Det ska också ha försvunnit en kamera och en mobiltelefon efter att festen avslutats.
Nu åtalas mannen som somnat inne i huset för hemfridsbrott. Brotten bedöms vara grovt då det även skett ett inbrott.
Ronny Karlsson

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-09 KL. 07:00
HK Aranäs lånar in från topplaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.