NYHETER 2022-08-09 KL. 16:00

Fem brandincidenter på en månad

Av Julia Sandstén Vikberg

På en månad har det varit fem brandincidenter i Kungsbacka kommun. Enligt Stefan Loryd, brandinspektör på Räddningstjänsten Storgöteborg, är det många på en sådan kort tid. Han tipsar om hur man kan förebygga eldsvådor.

Fem brandincidenter på en månad
En villa i Kullavik brann ner i slutet av juli. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På måndagskvällen började det brinna i ett garage vid Skörvalla backe i Särö. Garaget totalförstördes och tre rum i ett hus skadades i branden. Cirka en vecka tidigare, 30 juli, fattade en villa i Kullavik lågor och brann så kraftigt att den inte gick att rädda. I juli brann det även i en villa i Förlanda samt i en bilverkstad i Kungsbacka, och räddningstjänsten larmades även ut på en mindre brand i ett kök i Åsa. Att det har varit fem brandincidenter i kommunen under en månads tid låter som ovanligt många enligt Stefan Loryd.
– Jag sitter inte på någon statistik, men magkänslan säger att fem bränder i Kungsbacka på en månad låter som mycket, säger han.
Enligt honom är högsäsongen för bränder vintertid, framför allt december månad, eftersom att många tänder ljus och brasor då. Under sommaren kan det förekomma en del bränder i skog och mark samt brandincidenter med grillar inblandade, men få bränder inomhus i jämförelse med vinterhalvåret. Bränderna i Kungsbacka den senaste tiden har haft olika orsaker och alla bränder har inte utretts klart än. Enligt Stefan Loryd är vanliga brandorsaker generellt sett levande ljus och incidenter vid matlagningen. Han ger tips på hur man kan förebygga att en brand bryter ut.
– Släck ljus när du lämnar rummet. Det är jätteviktigt att man har brandvarnare och att man kontrollerar så att den fungerar. Det är fastighetsägares ansvar att köpa in brandvarnare men att kontrollera den ligger på dig. Det är också bra att ha brandfilt och pulversläckare på minst sex kilo hemma. Om man bor i lägenhet kan man titta så att det inte ligger något brännbart material i trapphuset och att det finns en ren utrymningsväg, säger Stefan Loryd.

Läs mer: Otäck brand - men fler hus kunde ha drabbats
Läs mer: Räddningstjänsten larmades till brand i bilverkstad
Läs mer: Valla totalt övertänd
Läs mer: Villabrand vid Förlanda
Läs mer: Brand i Åsa

TV-klipp och nyheter

Onsala drog ifrån i sista perioden
2025-11-16 KL. 21:44
Premium

Onsala drog ifrån i sista perioden

Segersviten bruten för Pirates
2025-11-16 KL. 17:00
Premium

Segersviten bruten för Pirates

Samordnare ska ha koll på översvämningar
NYHETER 2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 21:44
Onsala drog ifrån i sista perioden
Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 17:00
Segersviten bruten för Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.