NYHETER 2023-11-29 KL. 12:59

Fem bilar i ny trafikolycka på E6

Av Ronny Karlsson

En större trafikolycka har inträffat på E6 mellan Sandsjöbacka och Lindome. Enligt räddningstjänsten kan upp till fem bilar vara inblandade.

Fem bilar i ny trafikolycka på E6
Det går trögt ute på E6 efter de olyckor som varit under dagen. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade runt 12.40 och det ska handla om en olycka i norrgående körfält på E6.

Enligt räddningstjänsten är ett större antal bilar inblandade, det kan vara upp till fem bilar som kolliderat vid platsen.

Polisen har redan tidigare gått ut med en varning på grund av de mycket hala väglaget.

"På grund av hastigt väderomslag med kyla och snöfall, noteras många trafikolyckor i regionen. Vi vill därför uppmärksamma alla fordonsförare på att det är halt på våra vägar och på vikten av att hålla avstånd till övriga trafikanter samt att anpassa hastigheten till rådande väglag", skriver man på sin hemsida.

En olycka ska också ha skett söder om Frillesås, i norrgående riktning på E6, och vid 13-tiden kom rapport om ännu en olycka, denna gång i södergående riktning vid Varla-avfarten från E6.

Vid 14-tiden hade räddningstjänsten lämnat platsen för olyckan vid Sandsjöbacka. Fem bilar var inblandade men ingen ambulans kallades till platsen.

– Vi är klara där och det ska gå att åka förbi där igen. Vad jag vet ska det inte vara stopp någonstans på E6 i norra Halland just nu, säger Fredrik Johansson på räddningstjänstens ledningscentral.



De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Sporten i korthet
Premium | SPORT 2026-09-07 KL. 08:51
BILDEXTRA: 41 bilder från basketfesten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.