En större trafikolycka har inträffat på E6 mellan Sandsjöbacka och Lindome. Enligt räddningstjänsten kan upp till fem bilar vara inblandade.
Olyckan inträffade runt 12.40 och det ska handla om en olycka i norrgående körfält på E6.
Enligt räddningstjänsten är ett större antal bilar inblandade, det kan vara upp till fem bilar som kolliderat vid platsen.
Polisen har redan tidigare gått ut med en varning på grund av de mycket hala väglaget.
"På grund av hastigt väderomslag med kyla och snöfall, noteras många trafikolyckor i regionen. Vi vill därför uppmärksamma alla fordonsförare på att det är halt på våra vägar och på vikten av att hålla avstånd till övriga trafikanter samt att anpassa hastigheten till rådande väglag", skriver man på sin hemsida.
En olycka ska också ha skett söder om Frillesås, i norrgående riktning på E6, och vid 13-tiden kom rapport om ännu en olycka, denna gång i södergående riktning vid Varla-avfarten från E6.
Vid 14-tiden hade räddningstjänsten lämnat platsen för olyckan vid Sandsjöbacka. Fem bilar var inblandade men ingen ambulans kallades till platsen.
– Vi är klara där och det ska gå att åka förbi där igen. Vad jag vet ska det inte vara stopp någonstans på E6 i norra Halland just nu, säger Fredrik Johansson på räddningstjänstens ledningscentral.
”Det är en jätteanläggning och vi vill väcka opinion”
Dagab gör satsning i miljardklassen
Kungsbackabon Eskild drev handelsstation i Indien
"Jag vill först få folk att skratta så att snoret rinner och sedan att de går och röstar"
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.





