Farliga träd röjs bort
Av Christina Nordwall
Under februari och mars avverkas träd i Kungsbackaskogen. Det handlar om träd som kan vara farliga för allmänheten.
– Det är helt och hållet en säkerhetsröjning. Vi tar bort de träd som kan falla eller blåsa ner, säger Bo Axelsson, arbetsledare på Teknik, Kungsbacka kommun.
INSPEKTERAR. Roger Svensson och Bo Axelsson på Teknik visar att träden som fälls är i väldigt dåligt skick.
Foto: Christina Nordwall
Kungsbackaskogen är en tätortsnära skog som många människor utnyttjar för motion, lek eller andra aktiviteter. Döda träd kan innebära en fara och för några månader sedan inträffade en incident där ett dött träd föll över Onsalavägen. Som tur var fick det inga allvarliga konsekvenser för någon förbipasserande.
FörebyggandeDen trädrensning som görs nu är i förebyggande syfte där mycket folk rör sig. Det sker med jämna mellanrum och ger också möjlighet för yngre friska träd att växa upp.
– Vi har gjort en inventering och kryssat de som är riktigt farliga. Det finns många döda träd i Kungsbackaskogen och vi tar bort de som är farliga utmed motionsspår, cykelspår och lekplatser. Det handlar helt om säkerheten för allmänheten, säger Bo Axelsson.
Ambitionen är att hinna rensa så många döda träd som möjligt från nu och någon månad framåt. Arbetet fortsätter sedan nästa säsong.
Allmänheten ombedes att respektera avspärrningar och hålla avstånd när arbete med röjning pågår.
Ett väldigt gammalt och stort träd som inte längre innebär någon fara.
Flisen används på marken.