NYHETER 2021-12-22 KL. 09:30

Fåtöljer borta efter inbrott hos företag

Av Ronny Karlsson

Två fåtöljer och ett antal väskor i skinn. Det blev bytet när tjuvar slog till mot företaget Saddler Scandinavia i Kungsbacka.

Fåtöljer borta efter inbrott hos företag
Polisen har inga misstänkta för inbrottet som skedde under natten till tisdag. Foto: Arkivbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under natten till tisdag som Saddler Scandinavia på Kabelgatan i Kungsbacka utsattes för inbrottet. En eller flera tjuvar hade tagit sig in via ett fönster, brutit upp en dörr in till företagets showroom och sedan plockat med sig en hel del saker därifrån.
- Det handlar om två fåtöljer och ett antal väskor. Värdet på det stulna är oklart, säger stationsbefäl Carl-Rikard Blom på Kungsbackapolisen.
Än så länge finns inga misstänkta för brottet som benämns som stöld genom inbrott.

TV-klipp och nyheter

Elever mötte historiska personer på vandring
2026-06-01 KL. 18:00
Premium

Elever mötte historiska personer på vandring

Beda Hallberg och borgmästaren berättade om Kungsbackas historia

Nu byggs sommartorget upp – så blir det
2026-06-01 KL. 17:00
Premium

Nu byggs sommartorget upp – så blir det

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-01 KL. 14:00
Krönika: Vägen hem
Premium | SPORT 2026-06-01 KL. 11:16
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.