NYHETER 2022-11-24 KL. 08:00

Ett steg framåt för bostadsprojekt i Fors

Av Kristian Alm

Kommunstyrelsen säger ja till att gå vidare med planläggning av ett nytt bostadsområde intill Vittra Forsgläntans skola. Det skulle kunna innebära hela 118 nya bostäder i centrum.

Ett steg framåt för bostadsprojekt i Fors
Så här skulle det nya bostadsområdet vid Vittra Forsgläntan kunna se ut. Illustration: Semrén & Månsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Idealet för nya bostäder är att ligga nära kollektivtrafik och inte ta jordbruksmark i anspråk.
Som Norra Halland tidigare berättat har Skandia fastigheter nu hittat en möjlig tomt. Det handlar om den stora parkeringsplatsen mellan Vittra Forsgläntan och hundrastplatsen vid Söderåleden.
Genom att flytta p-platserna tvärs över infartsvägen och lägga dem runt idrottshallen, frigörs en rejäl yta.
Där har arkitektbyrån Semrén & Månsson ritat in tre huskroppar i upp till fem våningar som sammanlagt skulle kunna rymma 118 lägenheter, allt från ettor till femmor.
Läget är fantastiskt, med gångavstånd till stationen, och med golfbana och grönområden runt knuten.
Kommunstyrelsen är positiv så nu kan en planläggning starta. I beslutet skriver man:
"Fastigheten och förfrågan uppfyller översiktsplanens och visionens målsättningar om närhet till kollektivtrafik och service".
Enda oenigheten gäller vilken typ av bostäder det ska bli, där Socialdemokraterna yrkade på 50 procent hyresrätter. Alliansen sa nej till det kravet.
Nu lär det ta några år innan spaden sätts i marken – det är många projekt som ska utredas och prioriteras (och överklagas).






TV-klipp och nyheter

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

Två A-traktorer frontalkrockade
NYHETER 2026-05-07 KL. 21:32
Premium

Två A-traktorer frontalkrockade

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten
KULTUR & NÖJE 2026-05-07 KL. 21:00
Premium

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten

Duon spelade in sången på annorlunda plats

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet
NYHETER 2026-05-07 KL. 19:00
Premium

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet

"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-07 KL. 18:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-08 KL. 14:00
Chansningen med flygbiljetterna gick hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.