NYHETER 2021-05-19 KL. 19:20

Erik Persson till EM-final efter jättelopp

Kungsbackaässet Erik Persson visade klassen i EM-semifinalen. 27-åringen tangerade sitt eget svenska rekord med tiden 2.07.85 på 200 meter bröstsim. Med det var han snabbast av alla i semifinalerna. Finalen avgörs i morgon.

Erik Persson till EM-final efter jättelopp
Erik Persson tangerade sitt eget svenska rekord.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



SIMNING. 27-årige Erik Persson tyckte att tekniken stämde i försöken. Den rätta känslan var där. I semifinalen på paraddistansen 200 meter bröstsim i EM i långbana visade han vad han menade. Efter att ha legat trea efter 50 meter så var det en uppvisning av Kungsbackasimmaren. Erik Persson ryckte åt sig en komfortabel ledning och finalplatsen cementerades tidigt. Det återstod bara att se om han skulle slå sitt eget svenska rekord för 2017. Det slutade med en tangering av tiden 2.07.85.

– Det kändes väldigt bra i vattnet, säger Erik Persson till C More.

Tiden var den snabbaste av samtliga som kvalificerade sig för finalen.

Finalen avgörs i morgon torsdag.

– Förhoppningsvis kan jag simma fort i finalen, säger Erik Persson.

Tjuvar slog till mot golfklubben
NYHETER 2026-07-13 KL. 12:15
Premium

Tjuvar slog till mot golfklubben

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.