NYHETER 2018-10-30 KL. 10:55

En till sjukhus efter trädolycka i park

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Foto: Kristian Alm

 

En man skadades i samband med beskärning av träd i Badhusparken under tisdagsförmiddagen. Mannen skadade ryggen och fördes med ambulans till Sahlgrenska i Göteborg. Han var vid medvetande och talbar när han fördes till sjukhus.

 

Larmet om olyckan kom klockan 09.44. Mannen jobbar som arborist för företaget Trädexperterna och olyckan skedde i samband med beskärning av träd i parken.

– Han skadades när  han fick en större gren i ryggen när han befann sig uppe i ett träd. Han kunde ta sig ner för egen maskin och var talbar. Men han fördes med ambulans till Sahlgrenska, berättar Leon Martini, arbetsledare på Gata/park på Kungsbacka kommun.

 

Arbetet i parken har avbrutits för dagen och orsaken till olyckan ska nu analyseras.

 

Händelsen rubriceras som arbetsplatsolycka.

 

Nils Jönsson

Kristian Alm

 

Skaffa Norra Hallands app här



Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president
FAMILJ 2025-06-19 KL. 20:15
Premium

Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president

Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås

TV-klipp och nyheter

Sporten i korthet
FOTBOLL 2025-06-18 KL. 21:27
Premium

Sporten i korthet

Profilen gjorde comeback på nytt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.