NYHETER 2022-05-03 KL. 09:33

Elsparkcykelförare påkörd av bil

Av Julia Sandstén Vikberg

En elsparkcykelförare blev påkörd av en bil på måndagseftermiddagen och fick föras till sjukhus. Bilföraren misstänks nu för vållande till kroppsskada.

Elsparkcykelförare påkörd av bil

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 16-tiden på måndagseftermiddagen inträffade olyckan på Kungsgatan i centrala Kungsbacka.
– En personbil har kört på en elsparkscykel, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.
Föraren till elsparkcykeln, en kvinna i 40-årsåldern, fick smärtor i ländryggen och fördes till sjukhus. Bilföraren, en kvinna i 30-årsåldern, rapporterades för vållande till kroppsskada.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.