NYHETER 2021-09-23 KL. 15:37

Elever på egna ben

Årets upplaga av På egna ben är igång. Det är en utmaning till mellanstadieelever att ta sig till skolan på egna ben.

Elever på egna ben

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Istället för att få skjuts av föräldrarna till skolan ska utmaningen få eleverna att själva ta sig dit, till fots eller per cykel. Syftet är bland annat att stärka elevernas självförtroende, göra dem piggare och öka deras medvetenhet om hållbart resande.

Utmaningen pågår 13 september–15 oktober och i Kungsbacka deltar 26 klasser med sammanlagt 582 elever från åtta skolor i kommunen: Fjordskolan, Frillesåsskolan, Hedeskolan, Kollaskolan, Pontos grundskola, Presseskolan, Smedingeskolan och Älvsåkersskolan.

Fler nyheter här

Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.