En elev misstänks ligga bakom ett hot på sociala medier riktat mot Elof Lindälvs gymnasium i Kungsbacka.
Det var strax efter klockan 13 på måndagen som polisen larmades till skolan.
–Det handlar om vad som på sociala medier skulle kunna vara ett hot mot skolan, berättade Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region väst, inledningsvis.
Enligt Adlersson var det en elev som i en snapchat-grupp noterat ett meddelande vars innehåll skulle kunna uppfattas som ett hot riktat mot skolan.
– Vi är där med par patruller för att informera oss. Vi pratar med rektorn och några elever för att bilda oss en uppfattning, förklarade Peter Adlersson.
Lyckades spåra
Under eftermiddagen lyckades polisen spåra meddelandet.
– Det tycks komma från en elev på skolan. Personen har förhörts men jag vet inte vad det har gett. En anmälan om olaga har upprättats. Hotet ska ha varit riktat mot skolan, säger Peter Adlersson till NH på måndagskvällen.
Enligt polisen förelåg ingen fara för elever eller personal i samband med händelsen.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



