NYHETER 2025-04-09 KL. 15:24

Efter vinglig färd – förare blev av med körkortet

Av Johanna Simonsson

En inringare kontaktade polisen och sa att bilen framför körde vingligt och varit nära att köra på en person. Föraren stoppades och misstänks för vårdslöshet i trafiken.

Efter vinglig färd – förare blev av med körkortet
Efter en vinglig färd stannades en förare av polis och misstänks för vårdslöshet i trafiken. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter klockan 14 på onsdagen som en person ringde in till polisen från länsväg 976 vid Hede.

– Inringaren ligger bakom en personbil som man beskriver kör vingligt och uppger att personen varit nära att köra på någon i närheten av ett övergångsställe, säger Adam Isaksson Samara, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen tar sig till platsen och kontrollerar den utpekade personbilen.

– I samband med kontrollen misstänks föraren av fordonet för vårdslöshet i trafik och körkortet blir omhändertaget, säger Adam Isaksson Samara.



TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.