NYHETER 2025-04-09 KL. 15:24

Efter vinglig färd – förare blev av med körkortet

Av Johanna Simonsson

En inringare kontaktade polisen och sa att bilen framför körde vingligt och varit nära att köra på en person. Föraren stoppades och misstänks för vårdslöshet i trafiken.

Efter vinglig färd – förare blev av med körkortet
Efter en vinglig färd stannades en förare av polis och misstänks för vårdslöshet i trafiken. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter klockan 14 på onsdagen som en person ringde in till polisen från länsväg 976 vid Hede.

– Inringaren ligger bakom en personbil som man beskriver kör vingligt och uppger att personen varit nära att köra på någon i närheten av ett övergångsställe, säger Adam Isaksson Samara, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen tar sig till platsen och kontrollerar den utpekade personbilen.

– I samband med kontrollen misstänks föraren av fordonet för vårdslöshet i trafik och körkortet blir omhändertaget, säger Adam Isaksson Samara.



Krönika: Dansat jubileum
KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Premium

Krönika: Dansat jubileum

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-25 KL. 13:25
Löfvenborg om klubbens spetsiga vision

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.