Det har varit en mild höst så här långt. Men kallare väder väntar och snart kan säsongens första snö vara här.
Hösten har varit mildare än normalt och det har knappt ens varit frostnätter. Men nu väntar kallare väder.
Redan under lördagen landar temperaturerna på några få plusgrader och så fortsätter det.
– I början av nästa vecka kopplar kalluften grepp om landet och nattetid blir det kallt med minusgrader i en stor del av landet, skriver meteorologen Sverker Hellström på SMHI:s hemsida.
Det innebär att det kan bli snö redan i början av veckan, då det även väntas en del nederbörd. Sannolikheten för snöfall ökar sedan under veckan.
– Från onsdag rör sig ett omfattande lågtryck åt nordost över landet. Det finns risk för besvärligt väder då det kan handla om snöfall i kombination med blåsigt väder även i södra Sverige. Under torsdag och fredag rör sig den här zonen upp mot norra Sverige., skriver Hellström.
Risk för besvärlig väglag alltså, så det kan vara läge att ta det lite försiktigt ute på vägarna.
Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete
Utreds internt av socialtjänsten
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.