Det har varit en mild höst så här långt. Men kallare väder väntar och snart kan säsongens första snö vara här.
Hösten har varit mildare än normalt och det har knappt ens varit frostnätter. Men nu väntar kallare väder.
Redan under lördagen landar temperaturerna på några få plusgrader och så fortsätter det.
– I början av nästa vecka kopplar kalluften grepp om landet och nattetid blir det kallt med minusgrader i en stor del av landet, skriver meteorologen Sverker Hellström på SMHI:s hemsida.
Det innebär att det kan bli snö redan i början av veckan, då det även väntas en del nederbörd. Sannolikheten för snöfall ökar sedan under veckan.
– Från onsdag rör sig ett omfattande lågtryck åt nordost över landet. Det finns risk för besvärligt väder då det kan handla om snöfall i kombination med blåsigt väder även i södra Sverige. Under torsdag och fredag rör sig den här zonen upp mot norra Sverige., skriver Hellström.
Risk för besvärlig väglag alltså, så det kan vara läge att ta det lite försiktigt ute på vägarna.
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.