Det har varit en mild höst så här långt. Men kallare väder väntar och snart kan säsongens första snö vara här.
Hösten har varit mildare än normalt och det har knappt ens varit frostnätter. Men nu väntar kallare väder.
Redan under lördagen landar temperaturerna på några få plusgrader och så fortsätter det.
– I början av nästa vecka kopplar kalluften grepp om landet och nattetid blir det kallt med minusgrader i en stor del av landet, skriver meteorologen Sverker Hellström på SMHI:s hemsida.
Det innebär att det kan bli snö redan i början av veckan, då det även väntas en del nederbörd. Sannolikheten för snöfall ökar sedan under veckan.
– Från onsdag rör sig ett omfattande lågtryck åt nordost över landet. Det finns risk för besvärligt väder då det kan handla om snöfall i kombination med blåsigt väder även i södra Sverige. Under torsdag och fredag rör sig den här zonen upp mot norra Sverige., skriver Hellström.
Risk för besvärlig väglag alltså, så det kan vara läge att ta det lite försiktigt ute på vägarna.
✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.


