NYHETER 2019-10-26 KL. 14:00

E-sportkändisar och spel

E-sportkändisar och spel

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi vill visa upp bredden och mångfalden, egentligen är detta något för alla åldrar, säger Cliff Lilja, projektledare och en av arrangörerna.

Det var tredje året i rad som ett e-sport-event hölls på Kungsmässan. Nytt för i år var ett antal föreläsningar som skulle locka en äldre målgrupp och bättra på kunskapen om e-sport, inte minst hos föräldrar. Dessutom var flera av Sveriges mest populära e-sport- och nätprofiler på plats i helgen.

– Den som vill får utmana mig och den som vinner får ett pris, säger CS:GO-spelaren Jennifer ”Zietra” Karppinen.

Susanne ”JenyFear” Bergstedt var på plats för att berätta om sitt spelande. Hon har spelat i elva år och sedan 1,5 år tillbaka sänder hon live när hon spelar.

– Det var mitt barnbarn som ”lurade” in mig i detta, säger 68-åringen som har tusentals följare.

Läs mer i Norra Halland på tisdag 29/10–19.

 

 

 

 

TV-klipp och nyheter

Derbyseger lyfte Åsa över strecket
2026-09-05 KL. 20:23
Premium

Derbyseger lyfte Åsa över strecket

Barnens favorit besökte Fyren
2026-09-05 KL. 17:50
Premium

Barnens favorit besökte Fyren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-05 KL. 20:23
Derbyseger lyfte Åsa över strecket
Premium | NYHETER 2026-09-05 KL. 17:50
Barnens favorit besökte Fyren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.