NYHETER 2021-10-05 KL. 06:50

Drygt 700 kunder utan ström i Kungsbacka

Ett strömavbrott drabbar över 700 kunder i Kungsbacka kommun under tisdagsmorgonen.

Drygt 700 kunder utan ström i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Det är drygt 700 kunder bland annat i området runt Gottskär som blivit utan ström. Vid 6.30-tiden försvann strömmen, personal är på väg för att lösa problemet, men det är i skrivande stund oklart när strömmen kan vara tillbaka.

Utöver Gottskär är det bland annat området kring Sönnerbergen och Vässingsö där kunder är utan ström för tillfället.

Vid 7.40 meddelades att personal är på plats för att lösa problemet. De drabbade kunderna kan uppleva att strömmen kommer och går under en period. Det finns just nu ingen prognos för när strömmen ska vara tillbaka.

Vid 11-tiden under tisdagen var det runt 60 kunder som var utan ström, så det mesta av problemen är lösta.

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.