Klik venligst
NYHETER 2022-12-21 KL. 09:00

Dryga böter för smuggelsprit

Av Christina Nordwall

En man i 30-årsåldern döms efter att ha smugglat in en stor mängd öl och sprit. Hans äldre bekant döms för olovlig befattning med smuggelgods efter att ha handlat av 30-åringen i Kungsbacka förra hösten.

Dryga böter för smuggelsprit
SMUGGELSPRIT. En stor mängd öl och sprit beslagtogs av tullen. Nu blir det också dryga böter. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om 340 liter starköl och 15 liter sprit som 30-åringen ska ha undvikit att deklarera till tullen vid införsel i landet. Mannens bekant, som är i 40-årsåldern, köpte i sin tur 292 liter starköl och 15 liter icke förtullad alkohol av honom.
Båda har erkänt gärningarna.
30-åringen som döms för smuggling får i påföljd att betala 150 dagsböter à 50 kronor, totalt 7500 kronor.
40-åringen som olovligen befattat sig med smuggelgods döms till att betala 150 dagsböter à 345 kronor, totalt 51 750 kronor. Dessutom får han inte tillbaka alkoholen som tullen beslagtagit.



Klik venligst
Anna-Karin tar över när krisen är som störst
NYHETER 2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Så blir nya herrallsvenskan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.