Lars Karlsson Band, Kristina Farstad Bjørdal och David Munnelly är några av alla som uppträder den 27 oktober när det är dags för Kungsbacka Dragspelsgala på Kungsbacka teater.
Norge representeras av Kristina Farstad Bjørdal och Jorun Marie Kvernberg. Kristina är klassiskt skolad på melodibasdragspel men har även spelat väldigt mycket gammaldans och andra stilar.
Jorun Marie är en av de främsta i Norge på lokala traditioner på fiol, hardangerfela och sång.
Från Sverige och Stockholm kommer Mikael Augustsson, känd dragspelare. Sedan 20 år har han dock specialiserat sig på en typ av dragspel som kallas bandoneon. Mikael spelar inte bara traditionell argentinsk tango utan har även ett eget sätt att improvisera i olika genrer kan visa bredden på detta instrument.
Även David Munnelly från Irland reser till Kungsbacka. Han har turnerat över hela världen med sitt durspel och spelar allt från traditionell irländsk musik till egna stilar där han blandar in olika genrer.
I konserten, som startar klockan 16, medverkar som vanligt även Lars Karlsson Band.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.