NYHETER 2023-05-04 KL. 09:00

Döms till dagsböter för kontakt via Tiktok

Av Ronny Karlsson

Ett kontaktförbud gäller även i sociala media. Det har en ung kungsbackabo fått klart för sig efter att ha dömts till dagsböter i tingsrätten.

Döms till dagsböter för kontakt via Tiktok
En man döms till dagsböter för meddelandcen på Tiktok.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbackabon, som är i 20-årsåldern, hade sedan tidigare ett kontaktförbud när det gäller den målsägande kvinnan. Trots det tog han kontakt via Tiktok.

Flera av kvinnans inlägg gillades av den nu dömde mannen, och bland annat skrev han meddelandet "vi får inte ha kontakt va?" till kvinnans konto. Detta hände i mars i år.

Kvinnan har i förhör uppgett att liknande saker har hänt tidigare från anonyma konton. Men den här gången valde hon att agera. Kvinnan har uppgett att hon var mycket rädd för den dömde mannen, och att hon på grund av kontakten stannade hemma från sitt arbete.

Mannen nekar till anklagelserna, men kunde under förhören inte förklara varför en ip-adress kunde kopplas till den lägenhet han bodde i när meddelandena skrevs. Han är tidigare ostraffd men döms nu för överträdelse av kontaktförbud. Domen blir dagsböter på 8400 kronor.

Däremot menar tingsrätten att kvinnan inte har rätt till det skadestånd hon hade begärt.


TV-klipp och nyheter

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten
2026-07-04 KL. 15:25
Premium

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman
2026-07-04 KL. 09:00
Premium

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman

"Har redan separationsångest till alla mina verktyg"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-04 KL. 15:25
Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.