NYHETER 2023-05-04 KL. 09:00

Döms till dagsböter för kontakt via Tiktok

Av Ronny Karlsson

Ett kontaktförbud gäller även i sociala media. Det har en ung kungsbackabo fått klart för sig efter att ha dömts till dagsböter i tingsrätten.

Döms till dagsböter för kontakt via Tiktok
En man döms till dagsböter för meddelandcen på Tiktok.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbackabon, som är i 20-årsåldern, hade sedan tidigare ett kontaktförbud när det gäller den målsägande kvinnan. Trots det tog han kontakt via Tiktok.

Flera av kvinnans inlägg gillades av den nu dömde mannen, och bland annat skrev han meddelandet "vi får inte ha kontakt va?" till kvinnans konto. Detta hände i mars i år.

Kvinnan har i förhör uppgett att liknande saker har hänt tidigare från anonyma konton. Men den här gången valde hon att agera. Kvinnan har uppgett att hon var mycket rädd för den dömde mannen, och att hon på grund av kontakten stannade hemma från sitt arbete.

Mannen nekar till anklagelserna, men kunde under förhören inte förklara varför en ip-adress kunde kopplas till den lägenhet han bodde i när meddelandena skrevs. Han är tidigare ostraffd men döms nu för överträdelse av kontaktförbud. Domen blir dagsböter på 8400 kronor.

Däremot menar tingsrätten att kvinnan inte har rätt till det skadestånd hon hade begärt.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-02-17 KL. 18:52
Spelmotorn om HK Aranäs nya intresse
Premium | NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Populära butiken i Åsa till salu

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.