NYHETER 2022-04-20 KL. 11:45

Dom efter barnvåldtäkter överklagas

Av Julia Sandstén Vikberg

En man från Kungsbacka dömdes till fängelse för ett stort antal sexualbrott mot barn, bland annat fem våldtäkter. Nu överklagas domen.

Dom efter barnvåldtäkter överklagas
Den 29 mars dömdes mannen till fängelse i Varbergs tingsrätt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen, som är i 40-årsåldern, dömdes i slutet av mars till fyra år och nio månaders fängelse för 34 brott mot 17 olika målsägare, där de flesta var flickor i 10-årsåldern. Det rörde sig om våldtäkter mot barn, utnyttjande av barn för sexuell posering och sexuellt ofredande. Åklagare Eva-Lotta Swahn, som yrkade på 14 års fängelse, har nu överklagat domen rapporterar SVT Halland.
– Jag är besviken på det straff han får även med hänsyn till de brott han döms för, sade Eva-Lotta Swahn till nyhetskanalen om domen när den föll.
Enligt SVT Halland har även försvarsadvokat Anders Roy har lämnat in en överklagan.
– Vi har lämnat in en överklagan av tingsrättens dom för de punkter där han fälldes till ansvar. Det var inte vår avsikt från början, vi tyckte domen var acceptabel, men det har kommit in överklaganden från målsägarbiträden och från åklagaren så då var vi tvungna att göra det också för att ta till vara vår klients intressen, säger försvarsadvokat Anders Roy till SVT Halland.

Läs mer: Kungsbackabo döms för sexualbrott mot barn

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.