NYHETER 2022-04-20 KL. 11:45

Dom efter barnvåldtäkter överklagas

Av Julia Sandstén Vikberg

En man från Kungsbacka dömdes till fängelse för ett stort antal sexualbrott mot barn, bland annat fem våldtäkter. Nu överklagas domen.

Dom efter barnvåldtäkter överklagas
Den 29 mars dömdes mannen till fängelse i Varbergs tingsrätt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen, som är i 40-årsåldern, dömdes i slutet av mars till fyra år och nio månaders fängelse för 34 brott mot 17 olika målsägare, där de flesta var flickor i 10-årsåldern. Det rörde sig om våldtäkter mot barn, utnyttjande av barn för sexuell posering och sexuellt ofredande. Åklagare Eva-Lotta Swahn, som yrkade på 14 års fängelse, har nu överklagat domen rapporterar SVT Halland.
– Jag är besviken på det straff han får även med hänsyn till de brott han döms för, sade Eva-Lotta Swahn till nyhetskanalen om domen när den föll.
Enligt SVT Halland har även försvarsadvokat Anders Roy har lämnat in en överklagan.
– Vi har lämnat in en överklagan av tingsrättens dom för de punkter där han fälldes till ansvar. Det var inte vår avsikt från början, vi tyckte domen var acceptabel, men det har kommit in överklaganden från målsägarbiträden och från åklagaren så då var vi tvungna att göra det också för att ta till vara vår klients intressen, säger försvarsadvokat Anders Roy till SVT Halland.

Läs mer: Kungsbackabo döms för sexualbrott mot barn

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00
I kväll rusar elpriset

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.