Patienten kom till akuten i Varberg med näsblod. Det slutade med ett dödsfall.
Patienten kom till akutmottagningen efter att ha fallit och fått kraftigt näsblod. Blödningen hade stoppat vid ankomsten till akutmottagningen, men röntgenundersökningar visade att patienten fått en näsfraktur. Röntgen visade också förändringar på lungorna som tolkades som näsblod som kommit ner i lungorna.
Patienten stannade kvar för observation på akutmottagningen och började efter några timmar blöda från näsan igen. Blödningen stoppades och patienten fick komma till en vårdavdelning. Men på avdelningen blev patienten snabbt sämre och flyttades till intensivvårdsavdelningen. Efter ett par timmar på intensivvårdsavdelningen dog patienten.
– Sjukhusets analys av händelsen visar att man inte upptäckt att patienten hade en näsblödning som inte var under kontroll, säger Matts Juhlin-Dannfelt, chefläkare Hallands sjukhus.
Hallands sjukhus anmäler nu händelsen till Inspektionen för vård och omsorg, IVO.
Med hänsyn till patientsekretessen kommenteras inte patientens ålder och kön.
✔ Tankarna på att sluta ✔ Tränardrömmarna ✔ Varför han inte är bunden till OBK
"Skattesänkning inget populärt förslag!"
Lerkilsfiskare med i miljöprojekt
Det som började i en liten container för nio år sedan har nu utvecklats till en kedja med sju restauranger. Hur blir man egentligen Kungsbackas okrönte hamburgerkung? NH träffade en av Dinéägarna Magnus Bodin för att söka svaret.