NYHETER 2021-10-04 KL. 18:25

De största sociala nätverken ligger nere

Världens största sociala nätverk ligger just nu nere. Runtom i världen rapporteras om problem med Facebook, Messenger, Whatsapp och Instagram.

De största sociala nätverken ligger nere

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter klockan 17 i eftermiddags som de fyra stora sociala nätverken såg ut att krascha – samtidigt.

Möts av felmeddelande


Nu uppger sajten Downdetector, som registrerar digitala driftstörningar, att även användare av spelet Wordfeud börjat rapporteta att de har problem.

Allt den som försöker använda exempelvis Facebook möts av är ett felmeddelande: ”Nyhetsflöde är inte tillgängligt just nu. Detta kan bero på ett tekniskt fel som vi arbetar för att åtgärda.”

FB twittrar om kraschen


Facebook har kort kommenterat problemen på Twitter, som är det enda av de större sociala nätverken som för närvarande verkar vara i funktionsdugligt skick.

”Vi är medvetna om att vissa har problem att komma åt våra appar och produkter. Vi jobbar för att allt ska återgå till det normala så snabbt som möjligt, och vi ber om ursäkt för detta.”, skriver Facebook där.

TV-klipp och nyheter

Stor intervju med tränaren som tackar för sig
2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen
2026-04-27 KL. 19:00
Premium

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen

"Belöningen för mig är responsen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-27 KL. 09:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.