NYHETER 2021-10-04 KL. 18:25

De största sociala nätverken ligger nere

Världens största sociala nätverk ligger just nu nere. Runtom i världen rapporteras om problem med Facebook, Messenger, Whatsapp och Instagram.

De största sociala nätverken ligger nere

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter klockan 17 i eftermiddags som de fyra stora sociala nätverken såg ut att krascha – samtidigt.

Möts av felmeddelande


Nu uppger sajten Downdetector, som registrerar digitala driftstörningar, att även användare av spelet Wordfeud börjat rapporteta att de har problem.

Allt den som försöker använda exempelvis Facebook möts av är ett felmeddelande: ”Nyhetsflöde är inte tillgängligt just nu. Detta kan bero på ett tekniskt fel som vi arbetar för att åtgärda.”

FB twittrar om kraschen


Facebook har kort kommenterat problemen på Twitter, som är det enda av de större sociala nätverken som för närvarande verkar vara i funktionsdugligt skick.

”Vi är medvetna om att vissa har problem att komma åt våra appar och produkter. Vi jobbar för att allt ska återgå till det normala så snabbt som möjligt, och vi ber om ursäkt för detta.”, skriver Facebook där.

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”
FAMILJ 2026-06-02 KL. 19:00
Premium

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”

Elvire De Beck forskar om röda jättar i rymden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Elever visade upp framtidens bussar
Premium | SPORT 2026-06-03 KL. 13:34
Stjärnan inför mötet med sportchefen
Premium | SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.