NYHETER 2021-07-20 KL. 17:07

David Bagare öppnar sitt tredje café i Kungsbacka

Förra veckan slogs portarna upp till ett tredje konditori på Hantverksgatan. En invigning som innebär att de numera har sitt bageri i Kungsbacka.

David Bagare öppnar sitt tredje café i Kungsbacka
David Bagare öppnar ett tredje café i Kungsbacka.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Planerna på att flytta bageriet till Kungsbacka har funnits sedan länge. I slutet av 2019 var det tänkt att ske, men coronapandemin satte stopp. Nu har David Bagare stängt sitt bageri på Frölunda torg och tillverkar istället sina bakverk i Kungsbacka.

– Vi har velat flytta bageriet till Kungsbacka under en längre tid. Dels för att vi bor i Kungsbacka, men även för att underlätta transporterna. Nu när möjligheten dök upp tog vi chansen, säger Eva Pedersen som driver David Bagare tillsammans med Anders Pedersen.

Nya möjligheter

Ett nytt bageri innebär nya möjligheter för David Bagare. I det nya bageriet finns en stenugn där det kommer bakas surdegsbröd.

– I en stenugn blir det högre temperatur och det blir inte lika fuktigt som i en vanlig ugn. Det gör att brödet får en hårdare yta och blir mycket godare, förklarar Eva.

Trots ett nytt och fräscht bageri finns det inga planer på att modernisera tillverkningstekniken.

– Inne i bageriet ska tiden stå still. Vi bakar på samma sätt som man gjorde förr, utan några stora maskiner till hjälp. Vi står och smörar varje form för hand, säger Roger Bolin som har arbetat i branschen i 31 år.



Café blev en bonus

Lokalen på Hantverksgatan hyrde de in sig i främst för att möjliggöra flytten av bageriet. Det lilla caféet med 28 stolar blev en bonus.

– Främst kommer vi att fokusera på hantverkarfrukost i detta café, rejäla smörgåsar med ägg och falukorv. Vi tror att det blir mer takeaway här, men givetvis är man välkommen att sitta här och fika också, säger Eva.



Anders och Eva berättar att det har varit tufft under pandemin, men att de nu börjar se ljuset i tunneln.

– Givetvis har det varit en jobbig tid, men vi har tagit oss igenom det. Nu börjar folk komma och fika igen. Vårt café på Kungsmässan går jättebra, framförallt när det regnar.

De har en förhoppning om att det kan komma något gott ur pandemin när folk blivit mer eftertänksamma gällande hygien.

– Köper man bröd i någon av de stora matvarubutikerna är risken stor att någon annan har varit och pillat på brödet innan. Här är det enbart vi som jobbar som är i kontakt med produkterna och vi är jättenoga med hygienen, säger Eva.

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

Avslöjar: Aranäs open pausas
HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

Örn blev påkörd av tåget
NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Premium

Örn blev påkörd av tåget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.