Två danska varumärken inom mode satsar på Kungsbacka. Snart öppnas de första svenska outletbutikerna på Hede Fashion Outlet.
Det är de danska varumärkena InWear och Matinique som samlas i en gemensam butik på Hede Fashion Outlet, och där ska man erbjuda kläder till både män och kvinnor.
– Äntligen öppnar vi vår första outletbutik för InWear och Matinique i Sverige! Båda varumärkena är välkända på den svenska marknaden, och vi ser ett stort intresse för dem i våra fysiska butiker och online. Vi ser fram emot att möta våra kunder och erbjuda dem våra högkvalitativa produkter till ännu bättre priser, säger Kasper Yde Olsen, retail and buying manager på DK Company, i ett pressmeddelande.
Båda varumärkena är sedan 2014 del av danska DK Company, som representerar varumärken som Gestuz, Part Two, Soaked in Luxury med flera. Butiken på Hede Fashion Outlet kommer att vara på 335 kvadratmeter.
– Det är med glädje vi välkomnar InWear och Matinique till oss på Hede Fashion Outlet. Båda är starka spelare inom dansk mode- och designhistoria, och kommer stärka vår position som en förstklassig modedestination ytterligare. Vi representerar flera danska varumärken nu som vi hoppas lockar fler besökare över sundet, säger Per Wallentin, Nordic Business Director på Hede Fashion Outlet.
Premiär för den nya butiken blir det den 7 februari.
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.