NYHETER 2023-05-12 KL. 17:56

Dags för Maritima dagen

Av Christina Wagner

Båt- och sjöfartsmuseets årliga dag med marint tema gästas bland annat av Västkustens träbåtsförening.

Dags för Maritima dagen
Foto: Pixabay/Arkivfoto Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under lördagen 13 maj har Båt- och sjöfartsmuseet sitt återkommande event i Onsala. Som vanligt finns här något för hela familjen, och det handlar förstås om båtar och sjöfart.

Förutom rena barnaktiviteter går det också att se repslagning, lyssna på musik eller se pågående utställning om Kap Horn i museet.

– Och så kan man testa sin uppblåsbara flytväst, säger Bengt Arne Henriksson, ledamot i Onsala båt och sjöfartsmuseums styrelse.

Maritima dagen pågår mellan kl 12 och 16.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.