NYHETER 2023-05-12 KL. 17:56

Dags för Maritima dagen

Av Christina Wagner

Båt- och sjöfartsmuseets årliga dag med marint tema gästas bland annat av Västkustens träbåtsförening.

Dags för Maritima dagen
Foto: Pixabay/Arkivfoto Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under lördagen 13 maj har Båt- och sjöfartsmuseet sitt återkommande event i Onsala. Som vanligt finns här något för hela familjen, och det handlar förstås om båtar och sjöfart.

Förutom rena barnaktiviteter går det också att se repslagning, lyssna på musik eller se pågående utställning om Kap Horn i museet.

– Och så kan man testa sin uppblåsbara flytväst, säger Bengt Arne Henriksson, ledamot i Onsala båt och sjöfartsmuseums styrelse.

Maritima dagen pågår mellan kl 12 och 16.



TV-klipp och nyheter

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Nu kommer julbelysningen upp
Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.