NYHETER 2024-11-20 KL. 09:00

Chefer stängs av hos Räddningstjänsten

Av Ronny Karlsson

Räddningstjänsten Storgöteborg stänger av förbundsdirektör och räddningschef i samband med en utredning. Detta efter en visselblåsning.

Chefer stängs av hos Räddningstjänsten
Räddningstjänsten Storgöteborg stänger av två personer som har höga befattningar inom organisationen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Anmälan har gjorts inom organisationens visselblåsarsystem och nu ska en extern utredning genomföras av en oberoende part.

– Vi tar alla anmälningar av denna karaktär på största allvar och agerar alltid i enlighet med våra värderingar och riktlinjer. Vårt uppdrag är att förhindra och begränsa olyckor, förbereda och genomföra räddningsinsatser och det kommer vi fortsätta att göra även nu. Vårt operativa arbete påverkas inte. Vi kommer utföra vårt uppdrag så att de vi är till för kan fortsätta känna sig trygga, säger Ingrid Andreae, ordförande för RSG:s förbundsstyrelsen i ett pressmeddelande.

Räddningstjänsten Storgöteborg har ett ansvar för många kommuner i Göteborgsregionen, och Kungsbacka är en del av samarbetet.

Under tiden som utredningen pågår är Ingrid Andreae, som ordförande i RSG:s styrelse ytterst ansvarig och ställföreträdande räddningschef, Per Nyqvist, blir nu tillförordnad räddningschef.

– Vi är medvetna om att denna situation väcker frågor, och vi arbetar för att hantera detta ärende med största möjliga noggrannhet och skyndsamhet, men just nu har vi ingen mer information att ge, säger Ingrid Andreae.



Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det
NYHETER 2026-01-18 KL. 09:00
Premium

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det

Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja

Blandad vår med mycket musik på teatern
KULTUR & NÖJE 2026-01-17 KL. 15:00

Blandad vår med mycket musik på teatern

Gott om kända artister till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-19 KL. 13:57
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.