NYHETER 2021-11-19 KL. 18:00

Chang-Kang stänger

Av Kristian Alm


Nu rinner tiden snart ut för Facklankvarteret. Anrika kinarestaurangen Chang-Kang stänger till månadsskiftet.

Chang-Kang stänger
Sista chansen att käka på Chang-Kang. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klassiska Chang-Kang har funnits i innerstaden sedan 70-talet, först på Västergatan och därefter på nuvarande adress på Norra Torggatan. Men nu är det slut.
Som bekant ska Facklanhuset rivas på grund av sättningar. Bion finns ju numera på Kungsmässan, och efterhand har byggnaden tömts. Kvar finns bara Chang-Kang och Folkuniversitetet.
– Folkuniversitet flyttar vid årsskiftet till nya lokaler på Nygatan 10 C, säger marknadschef Jessica Wikestam på fastighetsägaren Aranäs.
– Vad det gäller Chang-Kang så kommer de inte att flytta till någon av våra andra lokaler. De har i stället valt en affärsuppgörelse som kompenserar för att de måste lämna lokalen när den ska rivas.
Enligt Chang-Kangs ägare kommer man inte att starta om på nytt ställe, utan restaurangen läggs ner.


Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-09-20 KL. 19:17
Tog tre viktiga poäng efter drömstart

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.