Chang-Kang stänger
Av Kristian Alm
Nu rinner tiden snart ut för Facklankvarteret. Anrika kinarestaurangen Chang-Kang stänger till månadsskiftet.
Sista chansen att käka på Chang-Kang.
Foto: Kristian Alm
Klassiska Chang-Kang har funnits i innerstaden sedan 70-talet, först på Västergatan och därefter på nuvarande adress på Norra Torggatan. Men nu är det slut.
Som bekant ska Facklanhuset rivas på grund av sättningar. Bion finns ju numera på Kungsmässan, och efterhand har byggnaden tömts. Kvar finns bara Chang-Kang och Folkuniversitetet.
– Folkuniversitet flyttar vid årsskiftet till nya lokaler på Nygatan 10 C, säger marknadschef Jessica Wikestam på fastighetsägaren Aranäs.
– Vad det gäller Chang-Kang så kommer de inte att flytta till någon av våra andra lokaler. De har i stället valt en affärsuppgörelse som kompenserar för att de måste lämna lokalen när den ska rivas.
Enligt Chang-Kangs ägare kommer man inte att starta om på nytt ställe, utan restaurangen läggs ner.