NYHETER 2021-11-19 KL. 18:00

Chang-Kang stänger

Av Kristian Alm


Nu rinner tiden snart ut för Facklankvarteret. Anrika kinarestaurangen Chang-Kang stänger till månadsskiftet.

Chang-Kang stänger
Sista chansen att käka på Chang-Kang. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klassiska Chang-Kang har funnits i innerstaden sedan 70-talet, först på Västergatan och därefter på nuvarande adress på Norra Torggatan. Men nu är det slut.
Som bekant ska Facklanhuset rivas på grund av sättningar. Bion finns ju numera på Kungsmässan, och efterhand har byggnaden tömts. Kvar finns bara Chang-Kang och Folkuniversitetet.
– Folkuniversitet flyttar vid årsskiftet till nya lokaler på Nygatan 10 C, säger marknadschef Jessica Wikestam på fastighetsägaren Aranäs.
– Vad det gäller Chang-Kang så kommer de inte att flytta till någon av våra andra lokaler. De har i stället valt en affärsuppgörelse som kompenserar för att de måste lämna lokalen när den ska rivas.
Enligt Chang-Kangs ägare kommer man inte att starta om på nytt ställe, utan restaurangen läggs ner.


Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass
NYHETER 2026-01-06 KL. 09:00
Premium

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass

SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.