Klik venligst
NYHETER 2024-11-22 KL. 09:00

Bussbolag kräver ändring för parkerade bilar

Av Ronny Karlsson

Parkerade bilar ställer till problem för skolbussar som ska vända. Nu vill KE´s Buss få till en förändring hos Länsstyrelsen.

Bussbolag kräver ändring för parkerade bilar
KE´s Buss vill få till en förändring vid en hållplats nära Råö.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Problemen handlar om en vändplats på väg 946 vid Råö på Onsala-halvön. Där parkeras ofta bilar som skapar problem för bussarna.

Inne på själva vändplatsen råder parkeringsförbud, men det förbudet gäller inte där bussarna sedan ska köra ut. Där vill nu bussbolaget få till en förändring.

Man menar att de bilar som står parkerade på platser som skapar problem bryter mot flera trafikförordningar, bland annat den som säger att man inte får parkera nära en korsning.

Nu krävs en förändring med en förbudsskylt som gör det tydligare var bilarna kan stå, och som samtidigt ger bussarna den plats som behövs.



Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.