NYHETER 2023-03-22 KL. 09:30

Buss ska ersätta tåg under påskhelgen

Av Ronny Karlsson

Buss i stället för tåg och längre restider. Det väntar för resenärer som ska åka söderut med Öresundstågen under påskhelgen.

Buss ska ersätta tåg under påskhelgen
Tågresor söderut under påskhelgen kommer att ersättas med buss. Foto: Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många har säkert planerat sina resor för påsken redan, men om du har bokat tåg mot Halmstad, Malmö eller Köpenhamn får du räkna med längre restider. Trafikverket ska nämligen utföra underhållsarbete under hela påskhelgen.

Det innebär att Öresundstågen kommer vara inställda mellan Helsingborg och Göteborg från torsdag den 6 april kl. 23.45 till måndag den 10 april kl. 12.00. Bussar kommer ersätta mellan Helsingborg och Hede, där man kan ta Västtåget till Göteborg.
Från måndag den 10 april cirka kl. 12.00 till kl. 24.00 är Öresundstågen inställda mellan Halmstad och Göteborg. Bussar ersätter mellan Halmstad och Hede, där man kan ta Västtåget till Göteborg.

– Vi rekommenderar våra resenärer att planera sin resa, och att söka resan i vår app. Där ser man när ersättningsbussarna går. Men buss kan aldrig fullt ut ersätta tåg. Det tar längre tid med buss och det är också begränsat utrymme för bagage. Det finns till exempel ingen möjlighet att ta med cykel på ersättningsbussarna, skriver Hallandstrafiken i ett pressmeddelande.



Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:24
Premium

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand

Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.