Av Christina Wagner, Anton Lorentzson
SOS Alarm har fått in ett larm om brand i byggnad.
Larmet kom 12.44 och gäller brand i byggnad vid Lingonstigen/Nyponvägen på väg ut mot Onsala i Kungsbacka. Enligt SOS Alarm ska det röra sig om rökutveckling från ett fristående förråd.
Micael Olsson på larm- och ledningscentralen på räddningstjänsten Storgöteborg berättar följande:
– Det är en brand i ett mindre fristående förråd i ett villaområde. Vi släcker utvändigt men förrådet kommer att brinna ner. Prognosen är att vi är klara om 30 minuter, säger han.
Branden ska inte ha spridit sig och det finns heller ingen risk för det. Det är oklart i nuläget vad branden berodde på.
Endast räddningstjänst har åkt ut på larmet.
Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt
Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka
"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.




