Det brinner i en lantbruksbyggnad i Åsa.
Ett larm om en brand i Åsa kom in till SOS Alarm kl.18:38. Det ska handla om en brand i en lantbruksbyggnad.
– Räddningstjänsten är på plats och bekräftar att det ska handla om en brand i en ladugård, säger Agnes Brandt, teamledare på SOS Alarm.
Inga personer ska vara kvar i byggnaden och ingen ambulans har larmats till platsen. Det finns än så länge ingen prognos för hur länge räddningstjänsten kommer vara på plats.
Drömmen var stridspilot – nu är hon chef i kommunen
✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



