Det brinner i en lantbruksbyggnad i Åsa.
Ett larm om en brand i Åsa kom in till SOS Alarm kl.18:38. Det ska handla om en brand i en lantbruksbyggnad.
– Räddningstjänsten är på plats och bekräftar att det ska handla om en brand i en ladugård, säger Agnes Brandt, teamledare på SOS Alarm.
Inga personer ska vara kvar i byggnaden och ingen ambulans har larmats till platsen. Det finns än så länge ingen prognos för hur länge räddningstjänsten kommer vara på plats.
Hoppborg, ansiktsmålning och handbollslegendarer i programmet
"Inte skött sin ekonomi”
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



