NYHETER 2022-01-22 KL. 10:13

Bråk slutade med knivhugg

Av Christina Wagner

En grov misshandel mellan två unga kvinnor natten till lördagen slutade med att den ena blev knivhuggen i höften.

Bråk slutade med knivhugg
Misshandel slutade med knivhugg. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Misshandeln inträffade vid 02.20 på natten mellan fredag och lördag. Två unga tjejer, båda under 18 år, började bråka vid Höögs lid i Kungsbacka och gick så långt att den ena högg den andra med kniv i höften.
Den misstänkta tjejen är utpekad men inte gripen. Händelsen rubriceras som grov misshandel.
– Åklagaren valde under natten att inte frihetsberöva.
Det tas utredningsvägen och läggs på utredningsavdelnigen för ungdomsärenden eller krimjouren. Om man spekulerar, så hade det säkert varit skillnad om personerna varit över 18 år, säger Kungsbackapolisens stationsbefäl Carl-Rikard Blom.


De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Sporten i korthet
Premium | SPORT 2026-09-07 KL. 08:51
BILDEXTRA: 41 bilder från basketfesten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.