Helgen bjuder på bra väder. Men sedan kommer hösten på riktigt. Det ska nämligen bli regn sex dagar i rad enligt SMHI:s prognos.
Förra helgen bjöd på rena högsommarvärmen och många kunde njuta av en härlig helg ute. Även den kommande helgen bjuder på bra väder, även om det inte blir lika somrigt den här gången.
På lördag blir det enligt SMHI:s prognos runt 20 grader och mestadels mulet, medan söndagen bjuder på sol och cirka 18 grader.
Men sedan kommer hösten allt mer. Med start på måndag kommer det nämligen att regna sex dagar i rad. Visserligen blir det ganska lite regn på måndag, men sedan ska regnvädret förstärkas.
I samband med detta sjunker även temperaturerna en del och man får räkna med 15-17 grader under kommande veckan.
Experten förklarar varför regionen sticker ut
Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




