Klik venligst
NYHETER 2023-03-28 KL. 14:45

Bra betyg till förskolor – föräldrarna nöjda

Av Ronny Karlsson

Vårdnadshavarna ger bra betyg till förskolorna i Kungsbacka kommun. På flera punkter får verksamheten höga betyg, men det finns också områden som kan förbättras.

Bra betyg till förskolor – föräldrarna nöjda
Julia Tryggvadottir-Tollesson, tillförordnad förvaltningschef Förskola & Grundskola, är nöjd med betygen för kommunens förskolor. Foto: Pressbilder.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Resultaten från 2023 års enkät visar siffror som de ansvariga är riktigt nöjda med. Bland annat hamnar betygen för trygghet, trivsel, lek, utveckling och lärande på antingen en fyra eller en femma på en femgradig skala.
95 procent av föräldrarna uppger att deras barn trivs på förskolan och 94 procent svarar att deras barn uppmuntras till lek, utveckling och lärande under sin tid på förskolan.

94 procent tycker också att barnet känner igen den personal som möter upp på skolan.
- Det är väldigt positivt. Vi kan jämföra oss med 13 andra kommuner i Göteborgsregionen och vi ligger över snittet på alla frågor, säger Julia Tryggvadottir-Tollesson, tillförordnad förvaltningschef Förskola & Grundskola.

Däremot krävs det mer information när det gäller ett par andra punkter i enkäten. 18 procent uppger att de inte vet om barnet ger möjlighet att reda ut konflikter, kompromissa och respektera varandra. 25 procent uppger också att de inte vet om barnet får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utvecklande och lärande.
– Dessa resultat signalerar att vi kan behöva bli bättre på att berätta vad vi gör på förskolan. Varje förskola använder sitt enkät-resultat som ett av underlagen i det egna utvecklingsarbeten, säger Tryggvadottir-Tollesson.

Även Emanuel Forsell, ordförande i nämnden för Förskola & Grundskola är nöjd med resultaten.
- Jag blir både stolt och glad över det höga resultat som Kungsbackas förskolor får i undersökningen. Det är resultatet av ett fantastiskt arbete av våra medarbetare, tillsammans med alla föräldrar och barn ute på förskolorna. Det är också ett kvitto på att vår prioritering av kärnverksamheten är helt rätt väg att gå, säger han.


Klik venligst
Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

Anna-Karin tar över när krisen är som störst
NYHETER 2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.