NYHETER 2023-03-28 KL. 14:45

Bra betyg till förskolor – föräldrarna nöjda

Av Ronny Karlsson

Vårdnadshavarna ger bra betyg till förskolorna i Kungsbacka kommun. På flera punkter får verksamheten höga betyg, men det finns också områden som kan förbättras.

Bra betyg till förskolor – föräldrarna nöjda
Julia Tryggvadottir-Tollesson, tillförordnad förvaltningschef Förskola & Grundskola, är nöjd med betygen för kommunens förskolor. Foto: Pressbilder.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Resultaten från 2023 års enkät visar siffror som de ansvariga är riktigt nöjda med. Bland annat hamnar betygen för trygghet, trivsel, lek, utveckling och lärande på antingen en fyra eller en femma på en femgradig skala.
95 procent av föräldrarna uppger att deras barn trivs på förskolan och 94 procent svarar att deras barn uppmuntras till lek, utveckling och lärande under sin tid på förskolan.

94 procent tycker också att barnet känner igen den personal som möter upp på skolan.
- Det är väldigt positivt. Vi kan jämföra oss med 13 andra kommuner i Göteborgsregionen och vi ligger över snittet på alla frågor, säger Julia Tryggvadottir-Tollesson, tillförordnad förvaltningschef Förskola & Grundskola.

Däremot krävs det mer information när det gäller ett par andra punkter i enkäten. 18 procent uppger att de inte vet om barnet ger möjlighet att reda ut konflikter, kompromissa och respektera varandra. 25 procent uppger också att de inte vet om barnet får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utvecklande och lärande.
– Dessa resultat signalerar att vi kan behöva bli bättre på att berätta vad vi gör på förskolan. Varje förskola använder sitt enkät-resultat som ett av underlagen i det egna utvecklingsarbeten, säger Tryggvadottir-Tollesson.

Även Emanuel Forsell, ordförande i nämnden för Förskola & Grundskola är nöjd med resultaten.
- Jag blir både stolt och glad över det höga resultat som Kungsbackas förskolor får i undersökningen. Det är resultatet av ett fantastiskt arbete av våra medarbetare, tillsammans med alla föräldrar och barn ute på förskolorna. Det är också ett kvitto på att vår prioritering av kärnverksamheten är helt rätt väg att gå, säger han.


Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det
NYHETER 2026-01-18 KL. 09:00
Premium

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det

Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.