NYHETER 2021-09-15 KL. 16:00

Blöt torsdag väntar i Kungsbacka

SMHI räknar med att stora regnmängder kommer att drabba Kungsbacka under onsdagkvällen, och skyfallet kommer att vara fram till torsdag vid middagstid.

Blöt torsdag väntar i Kungsbacka
Det varnas för åska.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Man räknar med att det blir cirka 35-50 millimeter regn och åtta till tio sekundmeter i byarna.

– Vi tror att det kommer att bli värst under natten. Det är ett kraftigt regnoväder som kommer, säger Sofia Söderberg, meteorolog vid SMHI.

Klass ett-varningar är den lägsta graden av varning från SMHI, men myndigheten vill ändå varna dem som bor i områden där det finns översvämningsrisk.

– Det är ett regn på väg från sydväst. Det kan bli översvämningar med överfyllda dagvattenledningar och översvämmade källare, säger Sofia Söderberg.

Båtägare bör inte ge sig ut på sjön, och det är dags att dra upp markiserna.

– Det problemet som kan uppstå på västkusten för sjöfolk är att det är ostlig vind. Det blir svårt att komma iland om man ger sig ut på havet, säger Sofia Söderberg.

TV-klipp och nyheter

Just nu: Köer på E6 efter olycka
2026-02-19 KL. 15:48
Premium

Just nu: Köer på E6 efter olycka

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
NYHETER 2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-19 KL. 15:48
Just nu: Köer på E6 efter olycka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.