Under två gånger på kort tid kom en mötande bil så nära vid ett möte att backspeglar slogs sönder. Nu utreds om det kan vara samma förare som smitit från båda olyckorna.
Det var vid 22.30-tiden på lördags kvällen som de båda olyckorna inträffade i de södra delarna av kommunen. I det första fallet var det föraren av en mötande bil nära Gällinge som fick se det andra fordonet komma så nära att backspegeln slogs sönder.
Vid nästan samma tidpunkt hände sedan samma sak en gång till, men det här gången på Råsträngsvägen. Även där förstördes en backspegel.
– Man kan ju misstänka att det är samma bil som åkt iväg från båda olyckorna, men jag har inget signalement på bilarna, säger stationsbefäl Johanna Wernersson hos polisen i Kungsbacka.
Den eller de som orsakat olyckorna misstänks nu för smitning från trafikolycka.
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.