NYHETER 2024-11-13 KL. 13:54

Bilist körde in i port på Borgmästaregatan

Av Ronny Karlsson

En bil körde in i en port vid Borgmästaregatan under onsdagen. Polis kallades till platsen.

Bilist körde in i port på Borgmästaregatan
En bil körde in i en port vid Borgmästaregatan under onsdagseftermiddagen. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax efter 13.00 under onsdagen inträffade olyckan. En bilförare körde då sin bil in i en port och trappuppgång på Borgmästaregatan i centrala Kungsbacka.

Det handlade om en äldre bilförare som tappat kontrollen på sitt fordon och orsakat olyckan.

– Föraren är inte fysiskt skadad och kan samtala med polisen, sade NH:s reporter på platsen.

Även personal från Aranäs Fastigheter var på plats vid adressen nära Kungsmässan för att städa upp efter olyckan.

Polisens presstalesperson bekräftade under onsdagen att det inte blivit några fysiska skador i samband med olyckan. Det finns heller inga snabba svar på varför olyckan har inträffat.

– Skadan har lett till vattenläckage, som fick åtgärdas på plats. Det utreds som vårdslöshet i trafik, och körkortet omhändertogs för den äldre mannen, säger August Brandt, presstalesman polisen region väst.



Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.