Flera bilar förstördes på pendelparkeringen i Snipen i helgen. För en av bilägarna blev båda backspegel och tanklock förstörda.
Någon gång under helgen ska en eller flera personer ägnat sig åt att förstöra bilar på pendelparkeringen Snipen i Billdal.
En anmälare hade fått backspegel sönderslagen och även tanklocket var angripet. Anmälaren såg också att minst två andra bilar hade drabbats på samma parkering.
För polisen blev det till att upprätta en anmälan om skadegörelse. Det finns ännu inga misstänkta för brotten.
Är fascinerad av medeltidens stålklädda frontkämpar
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


