NYHETER 2022-06-16 KL. 14:12

Bil voltade av vägen

Av Julia Sandstén Vikberg

En bil voltade av vägen och hamnat i diket i Sundstorp.

Bil voltade av vägen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 13.30-tiden på torsdagen kom larmet om singelolyckan. Två enheter från räddningstjänsten larmades till platsen.
– En bil har voltat och hamnat på alla fyra i diket. Föraren är ute ur bilen, säger Lotta Molander, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Föraren, en kvinna i 50-årsåldern, ska ha känt smärta i benet och handen i samband efter olyckan. Det är oklart om hon behövde föras till sjukhus.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut
Premium | NYHETER 2026-08-10 KL. 12:00
Glädjebeskedet: Sommarvärmen tillbaka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.