NYHETER 2022-01-05 KL. 07:33

Bil krockade med älg vid Särö

Av Ronny Karlsson

En bilist som på tisdagskvällen kom körande på länsväg 158 i Särö fick plötsligt möte, med en älg.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bilföraren hann inte bromsa i tid och olyckan var ett faktum. Älgen slog emot personbilen så att fronten och framrutan demolerades. Därefter sprang djuret till skogs.
Personerna i bilen klarade sig helt oskadda från krocken, som ägde rum vid 17.30 på tisdagskvällen.
Eftersöksjägare med uppgift att försäkra sig om att den påkörda älgen kommit undan helskinnad sändes under tisdagskvällen ut i terrängen vid olycksplatsen.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.