NYHETER 2022-09-29 KL. 20:57

Bil i krock med älg

Av Julia Sandstén Vikberg

En bilist krockade med en älg på Valldavägen på torsdagskvällen.

Bil i krock med älg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 20.15-tiden på torsdagskvällen kom larmet om olyckan. Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till platsen.
– Det är en kollision mellan en personbil och en älg, säger Fredrik Östlund, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Föraren, en man, fick ont i nacken efter olyckan. En jägare skickades till platsen och avlivade älgen. Efter olyckan stängdes ett körfält på Valldavägen av tillfälligt, men nu är vägen helt öppen för trafik igen.

NH betygsätter samtliga Aranässpelare
HANDBOLL 2026-05-04 KL. 21:00
Premium

NH betygsätter samtliga Aranässpelare

✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg

Poängräddaren om galna slutet: ”Inte varit med om något liknande”
FOTBOLL 2026-05-04 KL. 13:39
Premium

Poängräddaren om galna slutet: ”Inte varit med om något liknande”

NH summerar Hallandsfyran

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.