NYHETER 2022-09-29 KL. 20:57

Bil i krock med älg

Av Julia Sandstén Vikberg

En bilist krockade med en älg på Valldavägen på torsdagskvällen.

Bil i krock med älg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 20.15-tiden på torsdagskvällen kom larmet om olyckan. Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till platsen.
– Det är en kollision mellan en personbil och en älg, säger Fredrik Östlund, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Föraren, en man, fick ont i nacken efter olyckan. En jägare skickades till platsen och avlivade älgen. Efter olyckan stängdes ett körfält på Valldavägen av tillfälligt, men nu är vägen helt öppen för trafik igen.

Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.