NYHETER 2025-04-22 KL. 12:30

Bil har krockat med älg – polis på plats

Av Ronny Karlsson

Räddningstjänsten har fått in ett larm om en trafikolycka på Gällingevägen under tisdagslunchen.

Bil har krockat med älg – polis på plats

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in klockan 12.21 och de första rapporterna säger att det handlar om en singelolycka. En bil ska ha kört av vägen mellan Tom och Gällinge.

Klockan 12.32 var Räddningstjänsten på väg till platsen.

– Det är en personbil och älg som har kolliderat. Vi har varit framme, föraren var ur bilen och stod och pratade i telefon. Polis är också på plats så vi har lämnat över till dem nu och börjat åka hem, säger Mats Gränsmark, larm- och ledningsbefäl på Räddningstjänsten Storgöteborg. klockan 12.50.

– Älgen har träffat rutan. Föraren är vaken och talbar, men det står inget i övrigt om personskador. Man har hittat älgen i närheten vid en bäck, den är ganska illa däran och behövs avlivas omgående. En jägare har kontaktats, säger Christian Brattgård, polisens presstalesperson i region Väst, klockan 13.00.

Polisen har skrivit en nmälan om trafikolycka, ingen brottsmisstanke.



Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin
NYHETER 2026-04-07 KL. 21:00
Premium

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin

Kameran fångade besöket – se filmen

”Får man ha så här roligt i skolan?”
FAMILJ 2026-04-07 KL. 18:00
Premium

”Får man ha så här roligt i skolan?”

Deltagarna trivs på kulturkurs

Åsabon etta på riksdagslista
NYHETER 2026-04-07 KL. 09:08
Premium

Åsabon etta på riksdagslista

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.