SOS Alarm har fått in ett larm om en trafikolycka utanför Fjärås. Det handlar om en bil som kört ner i ett dike.
Larmet kom in vid 13.45 och olyckan har inträffat på Tostaredsvägen, en bit öster om Gäddeviks naturreservat.
– Det är en personbil som kört i diket. Det som var problematiskt var nog att ta sig ur bilen då diket var vattenfyllt, säger man från räddningstjänstens ledningscentral.
Några större mängder vatten handlade det dock inte om på olycksplatsen.
Räddningstjänst är platsen och så även ambulans och polis.
– Vi har dragit upp bilen ur diket och sjukvårdspersonal ska kolla till föraren av bilen, säger styrkeledaren Martin Johansson till Norra Hallands reporter på plats.
Föraren av bilen har förts från platsen i ambulans.
Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år
Ger pengar till träningsläger och cuper
Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar
Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.




