NYHETER 2020-06-18 KL. 11:27

Bevattningsförbud införs idag

Från och med klockan 12 idag råder det bevattningsförbud i Kungsbacka. Det innebär att det är förbjudet att använda kommunalt dricksvatten till att bland annat vattna gräsmattor.

Bevattningsförbud införs idag
Idag, torsdag 18 juni införs bevattningsförbud klockan 12.00

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Beslutet är för att säkra tillgången på dricksvatten samt möjlighet för räddningstjänsten att släcka en större brand, skriver Kungsbacka kommun i ett pressmeddelande.

Bevattningsförbudet börjar gälla klockan 12 idag. Det är då förbjudet att använda kommunalt dricksvatten till följande:

  • Bevattning av gräsmattor, blommor eller annan växtlighet med vattenslang eller vattenspridare.

  • Bevattning av fotbollsplaner, tennisplaner och liknande.

  • Att fylla pooler eller byta ut vatten i pooler och spabad.

  • Att tvätta fasader, fordon med mera.


Varmt och torrt väder gör att vattenverket i Fjärås bräcka ligger nära gränsen till sin maxkapacitet för att producera vatten.

Tidigare i veckan uppmanade kommunen invånarna att vara sparsamma med vattnet.

– Tyvärr har vi inte sett någon avgörande nedgång i förbrukningen de senaste dagarna, och eftersom väderprognosen innehåller mestadels varmt väder utan mycket nederbörd så har vi beslutat om bevattningsförbud från och med idag 18 juni. Vi måste få ner den här förbrukningen och vi måste hjälpas åt att göra detta. Det lilla regnet som kommer hjälper inte till, säger Karl Lundgren, förvaltningschef Teknik.

Grundvattennivån riskerar att sjunka


Kommunen uppmanar alla att avstå från användning av kommunalt dricksvatten, till sådant som inte är nödvändigt för mat, hälsa och hygien.

– Det råder ingen omedelbar risk för att dricksvattnet ska ta slut. Men om det skulle inträffa en större läcka eller en brand måste vi ha marginaler kvar för att hålla trycket uppe i ledningsnätet. Därför inför vi bevattningsförbud som en säkerhetsåtgärd. Vattentillgången i sjön Lygnern är fortfarande god, men grundvattennivån under bräckan riskerar att sjunka om förbrukningen fortsätter att vara hög, säger Åsa Vester, enhetschef Dricksvatten på Teknik.

Gäller även abonnenter


Bevattningsförbudet gäller även de som får sitt kommunala dricksvatten via någon av kommunens vattenföreningar.

Om en abonnent bryter mot bevattningsförbudet kan kommunen stänga av vattnet eller sätta in en så kallad strypbricka, med stöd av lagen om allmänna vattentjänster.

Dispens ges endast i undantagsfall.

Kommunen vattnar med ån


När kommunen vattnar i rondeller och planteringar så sker det med vatten från Kungsbackaån.

Har du egen brunn och får problem med vattenförsörjningen kan du hämta vatten vid kommunens tryckstegringsstationer.

Tidigare i NH:

Invånarna uppmanas spara vatten

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

TV-klipp och nyheter

Skidåkarna har intagit golfbanan
2026-01-10 KL. 10:00
Premium

Skidåkarna har intagit golfbanan

Välkänt ansikte tar över pizzerian
2026-01-10 KL. 09:00
Premium

Välkänt ansikte tar över pizzerian

"Vi siktar på succé här"

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

Anfallaren klar för tvåanklubb
FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Premium

Anfallaren klar för tvåanklubb

Så gick snöröjningen enligt kommunen
NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Premium

Så gick snöröjningen enligt kommunen

"Jätteimponerad av mina medarbetare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
Premium | NYHETER 2026-01-10 KL. 10:00
Skidåkarna har intagit golfbanan
Premium | NYHETER 2026-01-10 KL. 09:00
Välkänt ansikte tar över pizzerian

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.