Tonåringen var beväpnad med en kniv när han sålde narkotika nära Kungsmässan. Under kvällen delades dessutom flera dödshot ut. Nu har mannens straff bestämts.
Det var under en kväll i februari i år som tonåringen gjorde sig skyldig till flera brott i närheten av Kungsmässan och Mc Donalds i Kungsbacka. Tillsammans med en annan tonåring befann han sig på platsen med flera påsar narkotika. Innanför byxlinningen hade han också en stor kniv.
"Samma kväll ska tonåringen också ha delat ut flera dödshot till två personer. kniv, spränga målsägandena och deras port/dörr samt att de kan komma att skjutas och dödas eller ord med liknande innebörd", stod det bland annat i den gärningsbeskrivning som gjordes av åklagaren.
I tingsrätten dömdes den unge mannen för grovt brott mot knivlagen, narkotikabrott och olaga hot.
Tonåringen överklagade till hovrätten och där hävdade han att knivbrottet inte borde ses som grovt och att han inte haft för avsikt att sälja någon narkotika.
Men hovrätten gör samma bedömning som tingsrätten. Det innebär att tonåringen döms till ungdomsvård samt till 55 timmar ungdomstjänst.
"Det här är gamla värderingar som vi behöver hjälpas åt att ändra på"
Nu föreläser hon för att stoppa mobbning på arbetsplatser
Anna Sköldberg lirade i två decennium för moderklubben
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




