NYHETER 2024-09-25 KL. 13:35

Begränsad framkomlighet när gatan färdigställs

Av Johanna Simonsson

Fräsning för att återställa gatan i innerstaden gör att det blir begränsad framkomlighet under onsdagen.
– Planen är att de ska bli klara med fräsningen idag, sen är asfalteringsarbetet väderberoende, berättar Roland Jansson, trafiksamordnare på Kungsbacka kommun.

Begränsad framkomlighet när gatan färdigställs
Roland Jansson, trafiksamordnare på Kungsbacka kommun, berättar att de jobbar med att återställa Nygatan. Arkivfoto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Framkomligheten på Nygatan är begränsad under tiden de arbetar med att färdigställa gatan. Foto: Johanna Simonsson

Det är begränsad framkomlighet på Nygatan under onsdagen. Enligt trafiksamordnare Roland Jansson ska gatan återställas efter förra årets VA arbete.

– Idag fräser de bort det gamla lagret inför asfalteringen, säger han.

Under tiden som arbetet pågår står en vakt och vinkar in bilarna som kommer från Storgatan in till Kyrkogatan.

– Vi jobbar nu mitt på dagen för att undvika morgon och kväll när trafiken är intensivare. Vi undviker att jobba natt också eftersom det finns så många boende där, säger Roland Jansson.

Fräsningen på Nygatan kommer pågå under större delen av onsdagen. Foto: Johanna Simonsson


Asfaltering

Planen är att även asfalteringen kommer ske inom den närmsta veckan, men exakt dag är inte bestämt än.

– Det beror helt på vädret. Regnar det kan de inte lägga asfalt. Men vädret blir inte bättre ju längre in i hösten vi kommer, så tanken är att göra det i närtid.

Enligt trafiksamordnaren har arbetet dröjt till följd av andra byggnationerna i området, bland annat de nya husen vid Lindens torg.

– Men vi har justerat kantsten och lagt nya plattor inför asfalteringen. Vi gör åtgärder för att det ska bli säkrare för alla som rör sig där och jobbar med att färdigställa och fräscha upp Nygatan. Det blir lite stökigt men förhoppningsvis blir det fint och slät när det är klart, säger han.

I närtid kommer även gatan asfalteras. Foto: Johanna Simonsson



2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.