NYHETER 2021-11-17 KL. 16:05

Begärs häktad för synnerligen grovt narkotikabrott

Av Julia Sandsten Vikberg

En Onsalabo begärs häktad misstänkt för grovt vapenbrott och synnerligen grovt narkotikabrott.

Begärs häktad för synnerligen grovt narkotikabrott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Brotten ska ha ägt rum i Hede i våras. På onsdagen begärdes mannen, som är i 35-årsåldern, häktad. Kammaråklagare Marie Reutne är förtegen om ärendet.
– Jag kan inte lämna några uppgifter på grund av förundersökningssekretess, säger hon.
Skälen som anges till häktningen är att det finns risk för att den misstänkte genom att undanröja bevis eller på något annat sätt försvårar utredningen, samt att det finns risk för att den misstänkte fortsätter sin brottsliga verksamhet. Åklagaren har begärt att mannen ska åläggas flera restriktioner i häktet, bland annat att han inte ska få följa nyhetsmedia, ta emot besök eller ha elektronisk kommunikation med andra. Minimistraffet för synnerligen grovt narkotikabrott är sex års fängelse.


Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-12 KL. 12:29
Passiv start fällde laget i premiären
Premium | NYHETER 2026-04-11 KL. 16:30
Onsalas herrjuniorer håller kusten ren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.