En kvinna i 80-årsåldern, som bor i Särö, fick ett samtal från en bedragare som uppgav sig ringa från Inkasso. Kvinnan gick dock inte på bluffen utan avslutade samtalet.
Vid 18.30-tiden på torsdagen larmade kvinnan polisen. Hon berättade om det mystiska telefonsamtalet hon hade fått.
– Hon fick ett samtal från någon som uppgav sig ringa från Inkasso och som sa att det gällde en räkning från Elgiganten, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.
Kvinnan insåg dock att det var en bedragare hon hade på tråden.
– Föredömligt avslutade hon samtalet och lämnade inte ut några uppgifter, säger Fredrik Svedemyr.
Polisen har upprättat en anmälan om försök till bedrägeri.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.