NYHETER 2022-09-09 KL. 19:00

Barnbarnet fixar konsert för Gösta Nystroem

Av Johanna Simonsson

Hanhals kyrka kommer den 10 september fyllas med minnen av tonsättaren Gösta Nystroem. Barnbarnet Jessica Zandén kommer berätta om sin morfar. Ulrika Hjertén Åberg och Majvor Ingemarsson på Kungsbacka Hanhals församling kommer leda Kungsbacka motettkör som kommer sjunga musik av Gösta Nystroem.
– Morfar hade varit stolt, säger Jessica.

Barnbarnet fixar konsert för Gösta Nystroem
Ulrika Hjertén Åberg, Jessica Zandén och Majvor Ingemarsson håller i konserter i Hanhals kyrka. Foto: Johanna Simonsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Senast i våras spelades Gösta Nystroems "Herr Arnes penningar" på Göteborgs Operan. Han bodde i många år på Marstrand där handligen, som är författad av Selma Lagerlöf, utspelar sig. Gösta Nystroem flyttade senare till Särö och redan innan han dog hade han bestämt sig för att han skulle begravas på Hanhals kyrkogård.
– Han letade viloplats, såg klockstapeln och Kungsbacka fjorden bre ut sig nedanför och kände`här ska jag ligga`, återberättar barnbarnet Jessica Zandén.


Vid denna klockstapel bestämde sig Gösta Nystroem för att han skulle begravas vid Hanhal kyrkogård. Foto: Johanna Simonsson


Särö har varit en viktig plats för Gösta Nystroems musik.
– Det var viktigt för honom att bo nära havet. Jag tycker också det är helt fantastiskt att bo på Särö.
Det är inte bara Gösta Nystroem som varit konstnärligt aktiv i Jessica släkt. Hon och hennes bror Philip Zandén har både varit aktiva inom skådespeleri. Hennes mormor, Gladys Heyman, var skulptör, hennes mamma Joy Zandén var textilkonstnär och pappa Rolf Zandén var journalist. Jessica säger att hon tycker om att prata om de äldre.
– Det är viktigt att hålla deras gärningar vid liv även efter deras bortgång. Detta är ett sätt att göra det för morfar, säger hon.

Konserten
Under en och en halv timme kommer konserten pågå och Jessica kommer hedra sin morfar både i tal och bild.
– Jag kommer visa bilder på honom, berätta om egna minnen och läsa från hans memoarer.
För församlingens del har förberedelserna hållit på länge. Kungsbacka motettkör har övat in musiken sedan i våras.
– De är vana körsångare och kommer mestadels från kommunen, säger Ulrika, organist på Kungsbacka Hanhals församling som ser fram emot konserten.
– Det är viktigt att människor får uppleva saker tillsammans.
Hanhals kyrka hade en liknande konsert år 2016, 50 år efter att Gösta Nystroem begravdes där.
– Det var en succé! Vi ser verkligen fram emot att få göra det igen, säger Majvor Ingemarsson på församlingen.
– Det är väldigt roligt att få göra det igen. Vår historia är viktig och människor bakåt i tiden påverkar oss. Jag hoppas att de som besöker oss den dagen går härifrån och även känner sig stolta över sin egna historia, säger Ulrika.


Här, i Hanhals kyrka, kommer konserten äga rum den 10:e september. Foto: Johanna Simonsson



Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

TV-klipp och nyheter

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen
2025-11-25 KL. 19:00
Premium

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen

Ska locka med italiensk mat och events

Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka
NYHETER 2025-11-26 KL. 12:15
Premium

Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka

Mer pedagogiskt innehåll och nya öppettider planeras

Skarpskytten har tagit en paus
SPORT 2025-11-26 KL. 10:22
Premium

Skarpskytten har tagit en paus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-11-26 KL. 14:00
Krönika: Alla vi barn i Bullerbyn

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.