Barnbarnet fixar konsert för Gösta Nystroem
Av Johanna Simonsson
Hanhals kyrka kommer den 10 september fyllas med minnen av tonsättaren Gösta Nystroem. Barnbarnet Jessica Zandén kommer berätta om sin morfar. Ulrika Hjertén Åberg och Majvor Ingemarsson på Kungsbacka Hanhals församling kommer leda Kungsbacka motettkör som kommer sjunga musik av Gösta Nystroem.
– Morfar hade varit stolt, säger Jessica.
Ulrika Hjertén Åberg, Jessica Zandén och Majvor Ingemarsson håller i konserter i Hanhals kyrka. Foto: Johanna Simonsson
Senast i våras spelades Gösta Nystroems "Herr Arnes penningar" på Göteborgs Operan. Han bodde i många år på Marstrand där handligen, som är författad av Selma Lagerlöf, utspelar sig. Gösta Nystroem flyttade senare till Särö och redan innan han dog hade han bestämt sig för att han skulle begravas på Hanhals kyrkogård.
– Han letade viloplats, såg klockstapeln och Kungsbacka fjorden bre ut sig nedanför och kände`här ska jag ligga`, återberättar barnbarnet Jessica Zandén.
Vid denna klockstapel bestämde sig Gösta Nystroem för att han skulle begravas vid Hanhal kyrkogård. Foto: Johanna Simonsson
Särö har varit en viktig plats för Gösta Nystroems musik.
– Det var viktigt för honom att bo nära havet. Jag tycker också det är helt fantastiskt att bo på Särö.
Det är inte bara Gösta Nystroem som varit konstnärligt aktiv i Jessica släkt. Hon och hennes bror Philip Zandén har både varit aktiva inom skådespeleri. Hennes mormor, Gladys Heyman, var skulptör, hennes mamma Joy Zandén var textilkonstnär och pappa Rolf Zandén var journalist. Jessica säger att hon tycker om att prata om de äldre.
– Det är viktigt att hålla deras gärningar vid liv även efter deras bortgång. Detta är ett sätt att göra det för morfar, säger hon.
KonsertenUnder en och en halv timme kommer konserten pågå och Jessica kommer hedra sin morfar både i tal och bild.
– Jag kommer visa bilder på honom, berätta om egna minnen och läsa från hans memoarer.
För församlingens del har förberedelserna hållit på länge. Kungsbacka motettkör har övat in musiken sedan i våras.
– De är vana körsångare och kommer mestadels från kommunen, säger Ulrika, organist på Kungsbacka Hanhals församling som ser fram emot konserten.
– Det är viktigt att människor får uppleva saker tillsammans.
Hanhals kyrka hade en liknande konsert år 2016, 50 år efter att Gösta Nystroem begravdes där.
– Det var en succé! Vi ser verkligen fram emot att få göra det igen, säger Majvor Ingemarsson på församlingen.
– Det är väldigt roligt att få göra det igen. Vår historia är viktig och människor bakåt i tiden påverkar oss. Jag hoppas att de som besöker oss den dagen går härifrån och även känner sig stolta över sin egna historia, säger Ulrika.
Här, i Hanhals kyrka, kommer konserten äga rum den 10:e september. Foto: Johanna Simonsson