Ett barn har blivit påkört av ett annat barn i en golfbil i Åsa och fick föras till sjukhus.
Enligt Linda Bergquist, teamledare på SOS Alarm, var två ambulanser på plats och ett barn har förts till sjukhus, bland annat med sårskador. Räddningstjänsten befann sig också på platsen.
– Räddningstjänsten är där och är behjälpliga sjukvården, säger Peter Zettersten, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten storgöteborg.
– Anmälan om vållande till kroppsskada tillika olovlig körning är upprättad. Samtliga involverade är minderåriga, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson för Polisen region Väst.
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.

