NYHETER 2021-12-04 KL. 15:00

Bara ugnstemperatur sätter gränsen

Av Christina Wagner

Nu är årets pepparkaksbyggen på plats i Fyren. Flera filmer har inspirerat bakverken men också allt ifrån gymnastik till bygglovslösningar.

Bara ugnstemperatur sätter gränsen
Bidrag nummer 3, Gymnastikhallen, ser god ut men lockar ännu mer till att gå och träna. Foto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Temat för årets pepparkakstävling är Nutidsreflektioner. 25 bidrag finns uppställda inne i biblioteket sedan 24 november och bjuder på en rik variation på temat. Här finns allt ifrån ätbar fantasi till en naturtrogen pepparkaksversion av Älvsåkers kyrka. Flera bidrag anspelar på filmtitlar och är gjorda av åk 8 på Kullavikskolan, som till exempel Titanic, bensinstationen från filmen Bilar, familjen Weasleys hus i Harry Potter och huset från filmen Upp. Ett krav för att få vara med är riktig pepparkaksdeg och sockerlim, men många som gjort alla byggen har skojat till det även med andra material. Just Upp har en ballong likt den i filmen gjord på små marshmallows.
– Jag älskar godisballongen! Och människorna, svarar 5-årige Ludvig Söderberg från Kungsbacka när han ska svara på varför han valt att rösta på just det bidraget.


Femårige Ludvig Söderberg röstade på Upp-huset. "Jag älskar godisballongen!" Foto: Christina Wagner


Ludvig har ännu inte sett filmen, men den väntar hemma. Mamma Ulrika Söderberg har valt att lägga sin röst på bidraget Bygglovsansökan, bilaga X.
– Den är fantastisk med alla detaljer, som insekter, komposter och allting, säger hon innan de går vidare för att låna böcker på Fyrens bilbiotek.
Vissa bidrag berättar nästan en historia, som pepparkakshunden Bruno där Noah och Malin Eklund lagt till foton på originalhunden. Andra knyter an till pandemiåret, som Hållbar hemester där tomten bor i husvagn.


Bidrag nummer 18, Bygglovsansökan bilaga X, har överlägset mest detaljer i år. Foto: Christina Wagner



Avgörs vid Lucia
Det är besökarna som röstar fram det vinnande bidraget. Fram till lunch på Luciadagen 13 december går det att rösta. Prisutdelningen äger rum på Kulturtorget i Fyren den 14 december, men det finns möjlighet att se bidragen fram till den 30 december. Ytterligare två pris delas ut samtidigt, ett för bästa pepparkakskreationen gjord av barn samt ett som Kultur och fritid tycker är mest kreativt.


Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.